OTOPARK YAZILIMI

Kapalı Otopark - Açık Otopark - Otopark Giriş Çıkış Sistemleri

Günümüzde bir yerden bir yere gitmek ihtiyaç , peki bu ihtiyacımızı giderdiğimiz araçlarımızın ihtiyaçları ?
Artan popülasyon yanında araç sayısının arttığı şu dönemde en önemli sorun tabi ki PARK edecek yer.
Büyük şehir olmanın getirdiği en büyük dezavantajın başında OTOPARK sıkıntısı geliyor.
İster KAPALI OTOPARK , ister YOL KENARI OTOPARK günümüzün en önemli ihtiyacı haline geldi. Peki OTOPARK ların ihtiyacı neler ?

Plaka Tanıma Sistemleri

Plaka tanıma sistemlerinde araçların plakalarını okuyabilen özel , gece görüşlü kameralar kullanılmaktadır. Otopark giriş ve çıkış kısımlarında bulunurlar. Araç otoparka giriş yapacağı sırada ; plaka okuma özelliğine sahip bu kameralar okudukları plakaları bir dosya formatı şeklinde arka tarafta çalışan bilgisayara gönderir . Bilgisayar aracın giriş yaptığı saati ve plakasını hafızaya alarak çıkışını beklemeye başlar. Araç çıkış işlemi gerçekleştireceği zaman ödeme noktasının önüne gelir ve burada bulunan plaka tanıma özelliğine sahip plakalar tarafından plakası okunarak tekrar bilgisayara gönderilir . Bilgisayar plakanın giriş yapmış olup olmadığına , giriş yapmış ise ne kadar süredir park halinde olduğuna bakar ve buna göre ücreti hesaplar. Ücret ödendiği taktirde bilgisayar ödeme alındı bariyeri aç sinyalini kollu bariyerlere göndererek aracın geçişini sağlar.

Bariyer Sistemleri

Bariyer sistemleri araçların giriş çıkış yapmalarına izin veren ve çoğu zaman bir plaka tanıma yada ödeme sistemi tetiklemesi ile çalışan kollardır. Bariyer sistemlerinde en önemli husus , kolun açılıp kapanma hızı ve manyetik araç sensörleri ile olan uyumudur.

Manyetik Araç Dedektörleri - Fotoseller - Ödeme Kioskları

Manyetik araç dedektörleri kollu bariyerin etrafında yada alanı içerisinde herhangi bir taşıt olup olmadığı bilgisini bilgisayara taşır. Alanda herhangi bir araç olması halinde bilgisayar kollu bariyere devamlı kapanma komutunu gönderir. Fotoseller ise manyetik araç dedektörlerine göre daha uygun çözümlerdir. Kollu bariyerin altına konan ve birbirini gören iki göz olan fotoseller , aralarında bir kesinti olduğu anda arada bir cisim olduğunu anlar ve bilgisayarın bariyeri kapatmamasını sağlar. Dez avantajı araçların geçerken sürtmesi yada çarpması halinde kırılma olasılığı fazladır. Ayrıca birbirini gördüğü anda bariyeri kapatır.
Bilet alma ve ödeme kioskları ; sirkülasyonun fazla olduğu yerde , (havalimanı yada büyük avmler ) insan gücünün ödeme almada yetişemediği noktalarda kullanılır. Bilet alma kiosklarında plaka tanıma kameraları yoktur. Müşteri kendisi tuşa basarak bir kart yada bilet alır. Giriş bilgileri bilete yazılır ve çıkarken bu bilet ile ödeme noktasında yada ödeme kioskunda ödeme yapar. Kioskların maliyeti yüksek olmakla birlikte kart ve bilet maliyeti devamlı olacaktır. Bu da bu sistemler içerisinde pek tercih edilmeyen bir çözüm yapıyor bu cihazları

Bariyer Sistemleri

Road blocker denildiği zaman askeriye veya önemli devlet kuruluşlarının girişlerine konan geçiş engelleyici kaba demir platformlar geliyor. Eskiden maliyeti yüksek olan bu platformlar Türkiye pazarında üretime başlanması ile ortalama maliyetli uygun çözümler olarak yerlerini aldılar. Artık bankalar , özel kuruluşlar , siteler ve daha bir çok alanda geçiş engelleyici platformlar kullanılıyor. Bu platformları istenildiği taktirde otopark geçiş ve plaka tanıma sistemi ile entegre etme şansınız mevcut.